O technikach

O Algrafii

ALGRAFIA Mało znana technika olejnej grafiki warsztatowej, polegająca na nanoszeniu obrazu olejną farbą graficzną na specjalnie przygotowaną płytę aluminiowa. Wytrawiony na niej szkic graficzny, przyjmuje farbę, którą przenosi się za pomocą specjalnej prasy graficznej na papier. Sama pokryta farbą płyta stanowi unikalny obraz. Technika bardzo popularna na przełomie XIX i XX wieku. Każdy obraz tworzony nią charakteryzuje się wielką kolorystyczną indywidualnością, jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i unikalny. W Polsce nieżyjącym mistrzem tej techniki był profesor Roman Artymowski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W algrafii tworzyli także: Leon Wyczółkowski i Stanisław Wyspiański.

O Technikach Mieszanych

Techniki mieszane, w moim wykonaniu są połączeniem grafiki olejnej algrafii z malarstwem akrylowym, olejnym lub akwarelowym.

Najczęściej stosuję podkład graficzny z szerokiej palety brązów (od ciepłych do zimnych), na który nakładam metodami malarskimi akcenty w różnych, raczej zdecydowanych barwach (np. zieleni lub czerwieni). W tej technice ważna jest kolejność nakładania warstw kolorystycznych. Najpierw nakładany jest brązowy podkład, a po jego całkowitym wyschnięciu kolorowe akcenty.

Prace w technikach mieszanych wykonuję na podłożu z blachy aluminiowej, jak też na kartonach artystycznych (Hahnemühle, Fabriano, Canson), na desce lub płótnie.

  • polski
  • angielski
  • francuski
  • niemiecki
Font Resize
Contrast