Wojciech Rogosz
Artysta grafik, fotografik, malarz, rocznik ‘59. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków-Polska Sztuka Użytkowa.
Absolwent Wydziału Fotografii i Informacji Obrazowej Uniwersytetu Warszawskiego (w tym rok zajęć na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni prof. Romana Owidzkiego). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020r). Benificient Narodowego Centrum Kultury i MKiDN w programie Kultura w Sieci (2020r).
Fotografią i grafiką pasjonuje się od dziecka, pobierając pierwsze lekcje od rodzinnych profesjonalistów (dziadek, ojciec, stryj). Jego prace publikowane były w Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, USA i Kanadzie. W Polsce wykonywał prace do albumów o Lwowie, Warszawie, kulturze żydowskiej, malarstwie polskim (w szczególności Henryku Siemiradzkim, Jacku Malczewskim, Józefie Brandtcie). Jako jeden z nielicznych polskich fotografików wykonywał zdjęcia do polsko-hiszpańskiej edycji 12 tomowej Sztuki Świata. W swych graficznych fascynacjach opiera się wyłącznie na własnych kompozycjach fotograficznych.
Z algrafią po raz pierwszy zetknął się w trakcie pracy w Pracowniach Konserwacji Zabytków w W-wie ponad 25 lat temu. Ta odsunięta w zapomnienie technika graficzna spełnia wszystkie jego warsztatowe oczekiwania. Jest idealnym tworzywem, które może formować kolorystycznie w indywidualny sposób, dopasowując się do nastroju i klimatu każdego poruszanego tematu. Jego prace zakupili m. in.: Coca-Cola, Procter & Gamble, Fundacja Teraz Polska, Business Foundation, Herbapol, Hortex, Wedel, Elektrolux, Husqvarna, MSWiA, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ambasada Norwegii, Ambasada Finlandii, Ambasada Argentyny, Towarzystwo Finansowe Żagiel, PKO BP, Grupa Allenort, kancelarie notarialne i prawne w całej Polsce oraz wiele wiele innych firm i kolekcjonerów prywatnych z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii. Autor specjalizuje się w organizowaniu indywidualnych happeningów , w miejscach nietypowych dla prezentacji sztuki. W centrach handlowych Warszawy (Galeria Mokotów, Arkadia, Złote Tarasy, Promenada, Targówek, Reduta, w Krakowie (Galeria Kazimierz) zorganizował ponad 300 wystaw indywidualnych. Z innych, ważnych wystaw, należy wymienić : 2009r. – Konsulat Polski w Malme (Szwecja), 2009r. – Lode Koppinge (Szwecja), 2009r. – Umea (Szwecja), 2009 Kunst Galery Malme (Szwecja), (2008r., 2009r., 2010r., 2011r.), – Warszawskie Targi Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie, Hotel Gromada (2012r.) – aukcja charytatywna, Hotel Marriott (2012r.).
Od kilku lat prowadzi Galerię Autorską w CH Atrium Promenada, gdzie w przestrzeni ponad stu metrów kwadratowych przedstawia efekty trzydziestu lat pracy twórczej.
Specjalizuje się w technice zwanej algrafią. Mało znana technika grafiki warsztatowej, polegająca na nanoszeniu obrazu olejną farbą graficzną na specjalnie przygotowaną (wytrawioną) płytę aluminiową. Bardzo popularna na przełomie XIX i XX wieku. Każdy obraz tworzony tą techniką charakteryzuje się wielką kolorystyczną indywidualnością, jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i unikalny. W swoich algrafiach pokazuje wiele różnych tematów (od pejzażu poprzez architekturę, martwą naturę, sceny rodzajowe aż po portret). Widać w nich wiele różnych klimatów i nastrojów, które są dorobkiem bez mała 30 lat pracy twórczej.